Osteoporoz ve Vejeteryan Diyet


Kemik incelme hastalığı olarak bilinen osteoporoz genelde vejeteryanlarda görülür.  Ancak osteoporoz sadece vejeteryanlarin başına gelen bir hastalık değildir.  

Sebze ve meyve diyetine bağımlı vejeteryanların kemik yoğunlukları anormal ölçülerde düşük olabilir. Araştırmacılar vejeteryanların yiyeceklerden aldığı kalsiyum ve D vitaminin et yiyenlere oranla daha düşük olduğunu bulgulamıştır.

Yapılacak şey:

Güçlü kuvvetli kemikler için kalsiyum gereklidir. Hergün kalsiyum ve D vitamini içeren yiyecekler yenmelidir. Bunun için süt, yoğurt ve kefir gibi yiyecekler tüketilebilir. Kalsiyum koyu yeşil renkli bitkilerde bulunur. Bunlara örnek olarak karalahana, ıspanak, brokoli ve bamye verilebilir. Soya fasülyesi de bilinen en iyi kalsiyum deposu sebzelerdendir.  Havuç da vejeteryan diyetine dahil edilmelidir. Tahin, susam ve badem de kalsiyum destekleyici yiyecekler olarak tavsiye edilmektedir.  Meyvelerden erik sıkça önerilen bir kalsiyum kaynağıdır.

Eğer günlük diyetinize yukarıda örnek verilen yiyeceklerden yeterince ekleyemiyorsanız piyasada satılan vitamin ve mineral suplemanlardan (diyete katkı sağlayıcı haplardan) kullanılmalıdır.

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz sistemli ilerleyen bir iskelet hastalığıdır. Bu hastalık kemik kalitesinde ve yoğunluğunda azalmaya neden olur ve ilerlemiş hallerde güçsüz kemiklere ve çatlamalara/kırılmalara neden olur.  Osteoporoz sessisdir, semptomsuzdur. Yani belli etmeden, sinsice yaklaşır. Genelde kemik ya da kıkırdak kırılma ve çatlamaları sonucu doktora gidildiginde ortaya çıkar.

Önlemek için hayat tarzında değişiklik yapılmalıdır. Yukarıda belirttiğim gibi kalsiyum-zengin diyet gereklidir. Günlük eğzersizler kemikleri güçlendirir. Sigara içilmemelidir, içiliyorsa bırakma yollarına gidilmelidir.

Tayvan’da bulunan The National Cheng Küng University hastanesinde araştırmacılar,  yaşları 65 ve üstünde olan 368 kadına anket verdiler.  Bu anketle hayat tarzının kemik yoğunluğu üzerinde etkisi olup olmadığını bulguladılar. Kadınlardan 60 tanesinin günlük diyetinde yeşil çay tüketimi vardı. Geri kalan 308 kadın nadiren çay içtiklerini rapor etmişlerdi.

Çay içen kadınların yaklaşık yüzde 47’sinde osteoporoz hastalığı bulundu buna karşılık çay içmeyen grubun yüzde 63’ü kemik erimesine maruz kalmıştı.

Bu durumda yeşil çay içmenin kemik incelmesi hastalığı diye bilinen osteoporozu önlediği belirtildi. Çünkü yeşil çayın içinde doğal formunda florid, flavonoid, polyphenol ve tannin denen maddeler bulunur ve bunların her biri kemik incelmesine karşı önleyici minerallerdir. 

Yalnız çayın içerdiği tannin maddesi demir emilimini engellediği için   haddinden fazla tüketilmemelidir!

Ben Türk çayını çok severim. Her gün ille de bir demlik bazen daha fazla demlerim. Çay yapraklarını önceden harmanlar kavanozlarda tutarım. Harman yaparken mutlaka yeşil çay da katarım. Belki bu küçük bilgi sizlere de bir fikir verir.

Osteoporoz hastalığından uzak, sağlam ve sağlıklı kemiklerin şerefine!   

MuYoBaliç Transfer Edildi

Dondurma genellikle kalsiyum kaynağı olarak gösterielen bir tat deposudur. Yalnız aşırıya kaçmamalıdır, çünkü şeker ve yağ deposudur da aynı zamanda!

 

 

Dipnot: Yazıyı alıntı yapmak isteyenler yazının bir bölümünü aktif linkli kaynak göstererek alıntı yapabilir. 

 

3 thoughts on “Osteoporoz ve Vejeteryan Diyet

  1. Bizim siyah çay alışkanlığımızı düşününce damak tadımıza pek uymadığında, içimi pek çoğumuz için kolay olmayan yeşil çayı farketmeden içebilmek için bulduğunuz yönteme bayıldım .U
    ygulayacağım .Teşekkürler 🙂

  2. Normal çay artı yeşil çayı sevdim
    Deneyeceğim teşekkürler

Comments are closed.