Kadınlar! Kurtaracağınız Hayat Kendi HayatınızdırŞubat ayı Kalp Sağlığı Bilinçlendirme ayı olarak bilinir. Her 34 saniyede bir kalp krizi yaşayan ABD toplumu, şubatta diğer aylara oranla daha çok kalp sağlığı içerikli anonslar ve seminerlerle bilinçlendirilir.  Öteki aylar da kalp krizine karşı kadınları da bilinçlenmeyi ve hayat kurtarmayı öğreten aylar olmalı!

Kadınların bir numaralı düşmanının kalp hastalıkları olduğunu duymuşsunuzdur.  Kadınlarda kalp krizinin erkeklerdekinden farklı semptomlarla geldiğini de duymuşsunuzdur. İşte bu nedenlerle yazımda kadınların kalp krizine ait işaret ve semptomlarından bahsetmek istiyorum.

Rahmetli büyükbabam ilk kalp krizi geçirdiğinde göğsünü tutarak oturduğu araba koltuğuna yığılınca etrafındakiler kıravatını gevşetip dilaltı hapını vermişlerdi. Erkeklerin kalp krizi kadınlara kıyasla daha grafik bir şekilde seyreder. Kadınlarda kalp krizine ait işaret ve semptomlar büyükbabamın başına geldiği gibi dramatik değildir. Kadınların kalp krizine ait işaretler erkeklere kıyasla biraz daha sinsice ve sessizce gelebilir. Kalp krizi öncesinde ve kriz sırasında hissedilen semptomların ayırdına varılamazsa sonuç ölümcül olabilir.

Halk Sağlığı uzmanları şubat ayında kadınları bilinçlendirmek için seminerler verip broşürler dağıtırlar. Bu seminerlerden birine ait notlarımı karıştırdım,  kadınların kalp krizi semptomlarını hatırladım ve sizler için sıraladım.

Kadınlar da erkekler de kriz sırasında göğüs ağrısı hissedebilir ama kadınların göğüs ağrısı hissetmeden kalp krizi geçirdiği de olur. Göğüs ağrısıyla gelen krizleri kadınların yanlış yorumladığı da olur. Toplanan veriler göstermiştir ki kalp krizi sırasında göğüs ağrısı çeken kadınların birçoğu hissettiklerini grip ya da soğuk algınlığı semptomlarıyla karıştırmaktalar.  Bu yanılgıya düşmemek için göğüs ağrısından başka ne tür semptomlar hissedilebilir onlara da göz atalım.

Aşırı hareket edilmediği halde kesik kesik nefes almak, uzun süre koşmuş gibi hissetmek bir işarettir. Sırtta bir baskı, sıkıştırılıyormuş gibi his veya iple sıkı sıkı bağlanmış da kımıldayamıyormuş gibi daralma hissi belirgin bir kriz işarettir. Baş dönmesi ve bayılma da semptomlardan bazılarıdır.

Kadınlarda da erkeklerde de en yaygın kalp krizi semptomu göğüs ağrısı ve rahatsızlık hissidir. Kadınlarda bundan başka nefes darlığı,  miğde bulantısı ve/veya kusma, sırt ve çene ağrısı da yaygın görülür.

Kalp Krizinden önce kadınların hissedebileceği belirtiler şu şekilde listelenebilir:

 • Hiç beklenmedik yorgunluk hissi
 • Uyku kaçması
 • Nefes darlığı
 • Hazımsızlık
 • Endişe

Kalp krizi sırasında hissedillebilecek belirtiler şu şekilde toparlanabilir:

 • Göğüste birkaç dakikadan uzun süren basınç ve/veya ağrı. Basınç hissi ve/veya ağrı gidip geri gelebilir.
 • Bir ya da iki kolda da ağrı ve rahatsızlık hissi. Aynı zamanda sırtta, boyunda, çene ve miğdede de hissedilebilen bir rahatsızlık hissi kalp kriziyle alakalı olabilir.
 • Göğüste basınçla gelen nefes darlığı. Yalnız her zaman basınç hissedilmeyebilir.
 • Baş dönmesi, halsizlik, miğde bulantısı ve soğuk ter.
 • Bu belirtileri hisseden kadınların doktor aramak için 5 dakikadan fazla beklememeleri öğütleniyor. Birçok kadın bu semptomlara aldırmayıp doktoru aramak için 2 saatten fazla bekledikleri için sonuç ölümcül olabiliyor.

ABD’de kadınlara şu önleyici tedbirler de öğütleniyor:

 • Kalp krizi riskinin tayin edilmesi için doktora gitmek.
 • Sigara içenlerin bırakması için telkin: Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra koroner arter hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 50 oranında düşmüş oluyor.
 • Halihazırda durağan bir yaşam sürülmekteyse egzersize başlamak. Günde 30 dakikalık tempolu yürüyüşler kalp krizi olasılığını azaltıyor.
 • Genel diyete dikkat etmek. Yağsız et ve yiyecekleri tercih etmek, genelde az yağlı ve sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak.
Fatoşca bir tavsiye:

Sevgili Kadınlar, Lütfen daha önce kalp krizi geçiren kadınların semptomlarıyla kendinizinkileri kıyaslamayın. Herkeste farklı belirtiler farklı boyutlarda baş gösterebilir. Kalp krizine ait olası işaretleri hafife almayın; 5 dakikadan uzun hissettiğiniz semptomlardan biri ya da fazlası acil yardım için yeterli bir süredir. Unutmayın kurtaracağınız hayat kendi hayatınızdır.

Bunu da oku derim >> Kadınlar Erkekleri Geçti

Kalp krizinde tedavisel soğutma

 

Okuyucuya Not:

Ben bir doktor değilim; kalp krizi ile ilgili yazıyı halk sağlığı bakış açısıyla oluşturdum. Detaylı bilgiyi kendi doktorunuzdan alarak tavsiyelere uymanız dileğiyle.

7 thoughts on “Kadınlar! Kurtaracağınız Hayat Kendi Hayatınızdır

 1. Fatoş Hanım
  Geçenlerde arkadaşım ile konuşuyorduk.Etrafımızda kalp krizinden hayatını kaybeden çok fazla erkek olduğundan bahsettik.Kalp krizinden hayatını kaybedenler hep mi erkekler diye düşündük.Ta
  m da bu konuşmanın ardından yazınızı okudum.Teşekkür ederm .Esen kalınız

  1. malesef biz cok genc yasta (35) harika yasam dolu onkolog doktor arkadasimizi kalp krizinden kaybettik. post mortemde bunun ikinci kalp krizi oldugu ortaya cikti. yani birincisini fark etmemişti malesef.
   derya.

 2. Fatos Hanim,
  Her zamanki gibi gercekten yararli bir yazi daha. Ben sanirim belirli sürelerle bu durumu yasadim.Mide bulantisi,soguk terleme ve midede basinc.Ama her zaman yolda yakalndigim icin aclik,yorgunluk vs ile ilgilidir diye düsündüm.Cogu kez hemen eve gelip hemen soguk bir dus alip yattim. Ama doktora gitmek aklima gelmedi. Ama belirli süreler icinde yapilan checup’larda herhangi bir sorunla karsilasmadim. Hepsi normal cikti.Yoksa özel olarak kalp doktoruna mi gitmeliyim?

 3. Şu zamanda kalp krizi genç yaşlarda bile görülüyor.

  1.Yanlış beslenme.Yağlı kızartmalı ağır yemekler.Mümkünse,akşamları en fazla saat 19.00mdan sonra yemek yenmemeli.Çorba,salata,zeytinyağlı yiyecekler.Oda mideyi fazla doldurmamali

  2.Mümkünse hegün tempolu yürüyüş,3.Haftada 2-3 gün balık yemeli.

  3.Margarin kullanmamalı.Yemekler sızma zeytinyağıyla yapılmalı

  4.Günde 100mg.(tercihan,akşam tok krnına)

  5.Spor yapmıyan kişiler,hafta sonları futbol oynuyorlar.Bu oldukça tehlikeli.Futbol oynarken kriz gelebilir.

  6.Fazla kilolu olmamalı.6.Şekerli gıdalardan uzak durmalı.Artık infarktüsün şekerli gıdalardan olduğu tesbit edildi.(Tri gliseride çevrilerek)

  Herkese sağlıklı,mutlu,uzun yıllar diliyorum. Dr.İsmet Özelçi

 4. Bütün bunları bilmeme ,doktor olmama ve bana bulantı yakınmasıyla gelen onlarca hastaya tanı koyup kurtarılmasına yardımcı olmama rağmen,canım eşim “midem bulanıyor” diye telefon edince,”ne yedin gene ?” deyip atladım.Ve maalesef 10 dakika sonra ,yeğenimin telefonuyla düşüp morardığını duyunca aklım başıma geldi.Maalesef kaybettim,hala yanıyorum…Belki benim yanımda olsaydı birşeyler farkederdi,bilemiyorum.Ayrıca,hastanede ,acil servise 15 metre uzaklıktayken toplantıda kalp krizi geçiren ve maalesef hayatını kaybeden hocalarımız da var..Bence şansı olan ,ömrü bitmeyen kurtuluyor.

Comments are closed.