Obezite ve Beyin Faaliyetleri

Obezite ve Beyin Faaliyetleri arasında nasıl bir ilişki olabilir?

Bilimsel bir Kore çalışmasına göre, karın bölgesi yağlı olan yetişkinlerin beyin faaliyetlerinde azalma oluyor.

Yapılan çalışmaya 59 yaş üzeri 250 kişi katıldı. Yaşları 60 ile 70 arasındakilerden yüksek vücut kitle indekslilerin düşük bilişsel işleve (kognitif beyin fonksiyonlarına) sahip olduğu bulgulandı.

Bu çalışmanın sonuçları İngiliz Yaşlılık ve Yaşlanma [bilimsel] dergisinde yayınlandı. Karın bölgesindeki yağlanma ile düşük beyinsel (mental) faaliyetler arasında doğru orantı bulan bu çalışma, halk sağlıkçılarını obezlik konusunda düşünmeye [ama farklı bir bakış açısından düşünmeye] davet ediyor. Çünkü obezliğin önlenmesinin, özellikle merkezi obezliğin (karın bölgesindeki yağlanmanın), yaşlılarda bunamayı da engelleyebileceğine dair ipuçları veriyor.

Çalışma sırasında katılımcıların vücut kitle indeksi ölçüldü, karın etrafındaki yağ oranı tomografi çekmek suretiyle hesaplandı. Beyin faaliyetleri Mini Mental Durum Testi ile bulundu.

Karın bölgesinde yoğunlaşan yağlarla beyin gücü arasında korelasyon 60-70 yaş grubundakilerde gözlendi.

ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre bunaklık nedeniyle hafıza gücü; düşünebilme yeteneği; konuşabilme yetisi; çıkarımda bulunma; davranışsal fonksiyonlar önemli ölçüde kayboluyor.

Bunaklığın bilinen nedenlerinden biri de gitgide artan Alzheimer hastalığı. Obezlik daha önce yapılan çalışmalarda düşük beyin faaliyetlerine işaret eden sonuçlar göstermişti. Özellikle ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüsünün çalışmalarında obezlik ve azalan beyinsel faaliyetler arasında ilşiki bulunmuştu.   Kore çalışmasının sounçları 60-70 yaş arasında obezlerde beyinsel faaliyetlerde azalma bularak ABD’de daha önce yapılan çalışma sonuçlarına destek sağlamış oldu.

Kısaca Kore çalışması da diğerleri gibi obezliğin beyin faaliyetlerini azaltarak Alzheimer hastalığına, dolayısıyla bunaklığa yol açabileceğini  savunuyor.

Kore çalışmasına katılan deneklerin hepsinde bunaklık görülmese de, bulgular vücuttaki fazla yağların beyin fonksiyonlarına zarar verdiğini kesin olarak ortaya çıkardı.

Yukarıda belirttiğim gibi bunaklık 60 yaşından sonra görülüyor ve hızla ilerleyen Alzheimer hastalığının sonunda oluşuyor. Beyin faaliyetlerinin obezlikle doğrudan ilişkisi de akıl hastalıklarının gözden kaçırılmaması gereken halk sağlığı sorunu oluduğuna işaret ediyor.

 

3 thoughts on “Obezite ve Beyin Faaliyetleri

 1. MERHABA,
  OBEZİTE İLE İLGİLİ VERMİŞ OLDUĞUNUZ AYDINLATICI BİLGİLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,
  SİZİN SAYENİZDE 18/04/2012 DR RANDEVUSU ALARAK TEDAVİYE BAŞLAYACAĞIM
  SAYGILARIMLA

  1. İşte boyle bir davranış değişikliğini görmek için ömür boyu bu hızda yazabilirim!
   Çok sevindim.

   Umarım örnek teşkil eder.
   Sağlıckla,
   Fatoş

 2. Obezite -beyin ilişkisini öğrendiğim için çok mutlu oldum.
  Fatoş’a teşekkürler Altay Abi

Comments are closed.