Laboratuarda Mutasyona Uğratılan Ucube Virüs

Laboratuarda mutasyona uğratılarak ölüm katsayısı arttırılmış virüsün bir süredir bekletilen çalışma raporu  yayınlandı.

Birkaç ay önce uluslararası katılımla onlarca grip uzmanı ve araştırmacının buluştuğu bir panelde, çalışmanın durdurulması, metodların ve sonuçların asla açıklanmaması tartışmaları yapıldı.

Böyle bir çalışmanın kime ne yararı olabileceğini irdeleyen araştırmacılardan, insanlık için büyük yararları olabileceğini düşünen diğerlerine kadar herkesin fikiri alındı.

Üç ay boyunca ertelenen çalışma sonuçları nihayet 3 Mayıs 2012 tarihinde Nature dergisinde yayınlandı.

Bu çalışmada araştırmacılar kuş gribi diye bildiğimiz H5N1 virüsünün mutasyondan (genetik değişiklik) geçirildikten sonra insandan insana bulaşabilecek hale getirdiler. Deneyde bir virolojist, kuş gribi virüsünün 8 geninden bir tanesine rastgele genetik mutasyon gerçekleştirdi. Yani mutasyon sonucu genin oluşturduğu proteinin şekli değiştirildi. Bu da H5N1 virüsünün insanlara bulaşabilmesini mümkün kıldı.

Doğal olarak bu deneyler insan üzerinde değil hayvanlarda yapıldı ve sonuçların insanlar için de geçerli olacağı tezi ortaya atıldı. Aynı zamanda doğal kuş virüsü için oluşturulmuş aşı bu hayvanlar üzerinde denendi ve insanlar üzerinde de etkili olabileceğini gösterdi.

Bu çalışmayı olumlu olarak değerlendiren araştırmacılara göre sonuçlar önemli. Ve şöyle düşünüyorlar:

Sonuçlar, H5N1 virüsünün doğal evrimden geçirip değişebileceğini göstermiştir.  Hangi genlerin nasıl değiştiği bilindiği için, gelecekte oluşabilecek yeni kuş virüslerine karşı bir anlamda hazırlık yapılmış oldu. Böylece grip salgınını gözlemek, önlem almak ve olası bir pandemi için hazır olmak mümkün olabilecek.

Çalışmanın gerekliliğine ve başarısına inanan bilimcilerden biri “Korku bir kenara bırakılmalıdır. Ortada bilim vardır, gerçek vardır, spekülasyon yoktur.” dedi.

Buna karşın birçok bilimadamı bu çalışmanın neden gerekli olduğuna ve sonuçlarına şüpheyle bakmaya devam ediyor.

Mutasyondan geçerek özellik değiştiren virüs hakkındaki tartışmalar bitmedi ve büyük olasılıkla bitmeyecek. Çünkü insanlar arasında salgın başlatabilecek bu ölümcül virüsün laboraturda hiç kimseye zarar vermeden kapalı kalacağından kim garanti edebilir? Virüs kazara laboratuardan çıkarılırsa, ki imkansız birşey değil, oluşacak tehlikeyi düşünebiliyor musunuz? Bu çalışmanın sonuçları emniyetsizlik içermektedir ve bilimsel manadan yoksundur.

Dünya grip salgını gözetleme çalışmaları parasızlıktan eli kolu bağlı dururken, bunca para ve kaynak harcanarak yapılan bir çalışmanın insanlık için ne yararı olduğu konusunda kuşkularım var. Onun yerine dünya grip salgını gözetleme çalışmalarına ağırlık verilseydi daha manidar olurdu.

Kimlerin ne kazanç elde edeceği belli olmayan bu çalışma sonuçları, Laboratuarda mutasyona uğratılarak ölüm katsayısı arttırılmış bu ucube virüs hakkında bir de rapor yazıldı. Hmmm belki biyo-teröristlerin (biyolojik silah yapan/kullanan teröristlerin) işine yarar!

Süpervirüs ve Yeni Oyunu

 

 

One thought on “Laboratuarda Mutasyona Uğratılan Ucube Virüs

  1. Bu konuda debate olarak Genetics dersind sunum da yaptilaar bu yil. VCAlismalarin sansuru ve sadece kontrollu develete bagli ortamlarda yapilmasi gereklilkigione surululdu. Bioterrorism den dolayi.
    Ayrica viruslerin en onemli ozelligi ortama gore degisime yani mutasyona ugrayip adepte olmalidir. Dolayisi ile dunyay kurulali varliklari devam etmekde. Arastirma yapilmayip gozlemleme ile yetinmek belki 25 yil oncesinde mantiklli idi ancak su anda bu mutasyonun hizi v nedenleri, hangi canlidan caanliya gectigi, bagisiklk sisteminiin tepkileri gibi konular arastirilmali ki korunma yapilabilsin.
    Bu isi bazi insanlara da uygulamanin verebilecegi faydalar gibi boylece insan sagligi tehlikeden korunabilir.

Comments are closed.