Sevgi Çorbası Şifadır

Tavuk çorbası aslında sevgi çorbasıdır, bir çeşit konfor yiyeceğidir, yani rahatlatır, iyileştirir ve şifa sunar. Makarnalı tavuk suyu çorbası da diyebiliriz.

Oğlum okul öncesi ve anaokul sırasında çok hastalanan bir çocuktu. Özellikle kulak iltihapları nedeniyle neredeyse her ay bir kez doktor ziyareti yapardık. Bir gün doktorumuz, kendi kızı da benim oğlumla yaşıt bir anne olarak, bana tavuk çorbasını tavsiye etmişti. Kulağıma asılı kalmış sözleri aynen şöyleydi: Tavuk çorbası ilaçtır. Tavuk suyunda bulunan bir kimyasal madde tavuk çorbasını ilaç misali şifalı bir yiyecek haline getirir.

Tavuk çorbasının anne sevgisiyle birleşmesiyle tam manasıyla ilaç olduğuna inanan oğlum daha anaokuluna giderken çorbaya “sevgi çorbası” ismini verdi. Bizim evde tavuk çorbası büyük saygıyla anılır! Sevgi çorbası hem şifadır hem de rahatlatır

Tavuk çorbasında tavuk suyu, tavuk eti, makarna ve sebzeler bulunuyor. Bu tarif biraz Amerikanvari! Sizler kendi hünerlerinizle değişik varyasyonlar deneyebilirsiniz. En önemli malzeme tavuk suyudur, unutmayın!

Tarif:

Malzemeler

Kemikli veya kemiksiz tavuk göğsü

Havuç

Soğan

Kereviz sapı

Yarım su bardağı makarna

Hazırlanışı

Tavuk, havuç, kereviz sapı ve soğan haşlanır. Arada bir üstte toplanan kopuk kepçeyle toplanır ve atılır. Tavuk iyice pişene kadar kaynatılır. Daha sonra tencreden tavuk ve sebzeler süzülerek tavuk suyu ayrılır. Tavuk kemiklerden ayırlır ve lokma büyüklüğünde parçalara bölünür. Sebzeler küçük küçük kesilir. Tavuk suyu tuz ve biberle tatlandırıldıktan sonra içine makarnalar konur ve kaynamaya biralır. Kaynadıktan sonra havuç, kereviz ve soğan tekrar tavuk suyunun içine konur sebzeler yumuşayana kadar pişirilir. Daha sonra küçük kesilmiş tavuk eklenir. Bir taşım kaynatıldıktan sonra şifalı sevgi çorbası şifa sunmaya hazırdır! Birkaç damla limon ve ince kıyılmış maydanos da yakışır 🙂

Sevgililer Günü Çorbası

 

One thought on “Sevgi Çorbası Şifadır

  1. Amerikada bir market zincirinin hazır yemek bölümünden kahvaltı için almıştım bu çorbayı ve bayılmıştım tadına.Tarif için teşekkürler.

Comments are closed.