Diyabetikler İçin Diyet


Hepimiz için meyve ve sebzeler gerekli besin maddeleridir ama diyabetik hastalarının (şeker hastaları) diyetlerinde olmazsa-olmaz yiyeceklerdir.

Geçenlerde öğlen yemeğinde bir toplantıdaydım. Dinleyicilerin toplantıya yemekleriyle gelip yerken konuşmacıya kulak verdikleri türden bir toplantı. Böyle toplantılarda halk sağlığına ait güncel bir konu seçilip dinleyiciye aktarılır. Ağzımızı fazla şapırdatmadan yemeye ve fazla çatal bıçak sesi çıkarmamaya gayret ederiz!!…

O günkü öğlen yemeği toplantısında konu diyabet hastaları için önerilen meyve ve sebzelerledi. Yalnız burada en önemli nokta en yararlı yiyeceğin dahi gereğinden fazla tüketilmemesi. Şeker içeren meyvelerin tadımlık yenmesi, hiçbir gıda maddesinde aşırıya kaçılmamasıdır.

Öğlen yemeği sırasında verilen bu seminerde ağzıma yemek götürürken bir yandan alabildiğim notları paylaşmak istedim:

Düşük glisemik endeksli meyveler üzerinde bolca duruldu (portakal ve greyfurt düşük glisemik endeksli meyvelerdendir).  Bu tür meyvelerin önerilmesinin en önemli nedeni kan şekerinin yükselmesine neden olmayışlarıdır. Ayrıca ihtiva ettikleri lifler nedeniyle tokluk hissi veren sağlıklı meyvelerdir. Kiraz, şeftali, armut, elma, erik, kivi, ve mango da önerilen meyveler arasındaydı. Ayrıca beriler (üzümsü ve kabuksuz meyveler yani süper meyve) üzerinde uzunca duruldu. Berries grubuna örnek olarak çilek, böğürtlen, dut, yabanmersini gibi üzümsü meyveler verilebilir.

Havuç, bamya ve kereviz şiddetle önerilen sebzeler içindeydi. Ayrıca salata içinde domates, hıyar, kornişon ve marul da adı sıkça geçen sebzelerdendi. Az yağlı salatanın sofradan uzak edilmemesi önerildi.

Gelecek seferki öğlen yemeği toplantısına menümüz hazır; patates salatası, yoğurt ve yukarıdaki meyvelerden biri!

Diyabetik veya değil, günlük diyete mümkün olduğunca bol sebze ve meyve eklememizin yararı tartışılmaz.
Sağlık ve afiyetle!

One thought on “Diyabetikler İçin Diyet

  1. Ben bir hemşireyim. Kan şekeri takibi yapılan hastaların portakal ara öğünlu yemek sonrası kan şekerleri zirve yapıyor. Glisemik index açısından hiç masum değil.

Comments are closed.