Bir Kanser-Savar Daha: Elma

Kanser-savar yiyeceklere elma da eklendi!

Amerikan Kanser Enstitüsünün resmi web sayfasında “Elmada bulunan C vitamini oranı ve lif miktarı göz önüne alınarak bu meyve kanser savar olarak ilan edilmiştir” diyor.

 

Bilimsel çalışmalarda, elmada bulunan kimyasal yapıların (quercetin ve triterpenoids gibi flavonoidlerin) kalın bağırsakta, akciğerlerde ve memede tümör oluşumunu yavaşlattığı anlaşıldı.  Süregelen araştırmaların ışığında denebilir ki elmanın kansere karşı koruyuculuğu, hücre bölünmelerini engellemesi ve antioksidan etkiye sahip olmasından.

Bazı çalışmalar günde tek bir elmanın bile yeterli olduğunu bulgularken, diğerleri ne kadar çok elma tüketilirse o kadar fazla kanser koruması elde edilir sonucuna vardı. Bu sonuç özellikle kalın bağırsak, akciğer ve göğüs kanseri için geçerliydi.

“Günde kaç elma yiyelim?” sorusuna henüz cevap bulunamasa da bütün araştırmaların yöneldiği sonuç şu: Elmada anti-kanser özellikler vardır ve bu özellikler birçok fitokimyasal (bitki özlü kimyasal) özelliklerden gelmektedir. Yani elma başlı başına bulunmaz bir kanser savar meyvedir. (Kanser savar diger besinler)

Amerikan Kanser Enstitütüsünün resmi web sayfası elma ile birlikte kiraz, yaban mersini, keten tohumu ve çayüzümü (kamburüzüm) gibi meyveleri de kanser savar olarak listelenmiş durumdadır.

Elma tadında diğer yazılarım 🙂 

Paradoksal Elma Şekeri Tedariki

Kurutulmuş Elma Dilimleri

Mavi Lahana

Kansere Karşı Aspirin

2 thoughts on “Bir Kanser-Savar Daha: Elma

 1. Merhaba ,
  Yazılarınızı çok severek okuyorum , çok guzel ,çok samimi yazıyorsunuz ,bazılarında kendimi buluyorum 🙂
  Sadece ufak bir şey söyleyeceğim. Sayfanıza girdiğimde fonun siyah renkte olması gözümü çok yoruyor, başka sayfalara geçtiğimde gözlerimin rahatsız olduğunu farkediyorum.Belki de bu sadece benimle ilgili birsey ama yine de belirtmek istedim.

  Güzel yazılarınızın devamını diliyorum
  Sevgiler,
  Figen

 2. Uruguay’lı bir arkadaşımdan öğrenmiştim: “An apple a day, keeps the doctor away”
  Sağlıklı günler dilerim.
  Muammer

Comments are closed.