Likopen Felçleri Önler mi?


Kanda yüksek seviyede likopen, felç geçirmeyi önlüyor! Bu açıklama Finlandiya’da yapılmış bir çalışmanın sonucu.

Fin çalışması, diğer anitoksidanlarla karşılaştırıldığında likopen maddesinin felçlere karşı koruyucu olduğunu bulguladı. Likopen antioksidan kerotenoid olarak tanımlanıyor. Birçok sebze ve meyvede bulunmasına karşın, en çok likopen ihtiva eden meyve domates olarak biliniyor.

Geçen hafta Nöroloji dergisinde yayınlanan rapor, yaşları 46-55 arasında değişen 1031 deneği 12 yıl boyunca laboratuar ortamında takip etti. Deneklerin kanında bulunan antioksidan değerini ölçtü ve bu kişiler arasında vuku bulan felç vakalarını tespit etti.

Bu süre içinde toplam 67 felç vakasına rastlandı. Felçler daha çok yaşlı ve diyabetli erkeklerde görüldü. Yaş ve diyabet unsurları istatistiksel olarak kontrol edildiğinde bile, kanında yüksek likopen bulunanların diğerlerine göre (likopen değerleri az olanlara göre) yüzde 55 daha düşük felç geçirme şansı olduğu anlaşıldı.

Diğer antioksidanlar da testten geçirildi: alfa keroten, beta keroten, alfa toferol ve retinol. Test sonuçları, bu antioksidanların felce karşı korumalı olmadığını ortaya çıkardı.

Bu çalışmanın eksik yanı, yeterli sayıda felç vakasının olmaması ve bu verilerle gerekli istatistiksel işlemlerin beklenen güçte yapılamamasıydı. Buna karşın çalışmanın güçlü yanı, deneklerin 12 yıl boyunca takip edilmesiydi! Sonuç olarak bu çalışma belki istatistiksel açıdan güçlü olmayabilir ama araştırmacıların önerilerine kulak vermemek için bir neden oluşturmamalı!

Araştırmacılar ne yapın edin sebze ve meyve yiyin diyorlar!!  

Özellikle domates öneriyorlar. Günlük diyete eklenen sebze ve meyve, felçleri önlesin ya da önlemesin, her halükarda gereklidir diyen uzmanlar her fırsatta canlı renklere sahip sebzeleri ve meyveleri de yemeye davet ediyor.

Kısacası domates içerdiği likopen nedeniyle felce karşı korumalı bir sebze (ya da meyve) olarak tanımlanıyor. Sırf felçlere karşı koruyucu olma ihtimalinden değil, sağlık dolu bir yiyecek olduğu için de tüketilmesi öneriliyor.

Fatoşça:

Soru: Domates sebze mi meyve mi?

Cevap: Eğer bir bitkinin çekirdeği varsa teknik ve botanik açıdan meyvedir!

Aşçıların bildiği domatesle, ziraatçı ve botanikçilerin bildiği domates aynı bitki ama farklı yiyecek kategorilerinde yer alıyor.. En iyisi domates sebze mi meyve mi diye düşünmeyi bir yana bırakıp, Fin araştırmacıların dediği gibi, her halükarda domates tüketelim!

Ha unutmadan.. Felçleri önleyen likopen domateste bulunur, domates de bir meyvedir ama siz yine de meyve salatasına doğramayın! 🙂

 

One thought on “Likopen Felçleri Önler mi?

  1. Yalnız domates te likopenin açığa çıkması için domatesin biraz pişirilmesi gerekir.Saygılarmla.

Comments are closed.