Dec 052012
 
Sıcak çikolata veya sıcak kakao..Kış günü sıcak çikolata gibisi yok!


Sıcak çikolata düşkünü kadın bitip tükenmiştir! Çikolata sevgisi uğruna “bel bölgesinde” toplanan yağlardan ve çikolataya bir türlü karşı koyamayışından usanmıştır.

Bir milyon dolarlık sorusunu sorar: Neden ÇokoKolikler için bir dayanışma örgütü, dernek, organizasyon felan filan yok?

Cevap açıktır: Kimse çikolatayı bırakmak istemiyor da ondan!

Siz de çikolatayı her formda tüketmekten hoşlanıyorsanız sıcak çikolatayı da seviyorsunuz demektir.

İşte size bir tarif:

  • Bir çay bardağı kakao
  • 1.5 çay bardağı toz şeker (Sıcak çikolata, eritilmiş çikolatadan daha şekerlidir)
  • Bir fiske tuz
  • 1 çay bardağı kaynar su
  • 4 çay bardağı süt
  • Vanilya (arzuya bağlı)
  • Krema (arzuya bağlı)

Çocuklarla yapılabilecek sevimli bir tarif daha. Ama her aşamasında çocukları gözlemek ve yönlendirmek şart, çünkü son ürün kaynar çikolata!

Sıcak Çikolata Tarifi:

Kakao, şeker ve tuz, uzun saplı küçük bir tencede karıştırılır. Bu karışıma kaynar su eklenir. Ocak yakılır ve kaynaması beklenir. Bir yandan karıştırmaya devam edilir (yaklaşık 2 dakika). Bu aşamada dikkatli olmak şart, çünkü karışım kısa sürede kavrulabilir. Yanmaması için [yeterli] süre yaklaşık 2 dakikadır. Bu sürenin sonunda süt eklenir, yüksek ısıda kaynatılır ve ocaktan indirilir. Sıcak çikolata henüz saplı tenceredeyken vanilya katılır, karıştırılır. Artık servis yapma zamanı gelmiştir; 4 kupaya (fincan) paylaştırılır, istenirse krema ile süslenir.

Sıcak Çikolata ağzı ve dudakları yakmadan dikkatlice içilir.

Fatoş’ça:

Bir soru: Sıcak çikolatayı [Starbucks’da] gerçek çikolatadan mı yapıyorlar sanmıştınız? Çok özel bir yer olmadıktan sonra, ya da özel bir kampanyaya rast gelmemişseniz, Belçika’da veya Fransa’da çikolata yudumlamıyorsanız; ısmarladığınız şey kakao, süt, su ve şeker karışımıdır.. Yanında marshmallow, vanilya, tarçın, krem, vs. ekstradır!  Afiyet olsun!