Akdeniz Diyeti ve Hafıza


 

Akdeniz diyetinde tahıllar, meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar, taze balık ve fındık fıstık türünden çerezler bulunur.

Bu çeşit diyet kalbi ve beyni sağlıklı tutar ve ileri yaşlarda oluşabilecek hafıza hasarını önler.

Biliyoruz ki; bazı yiyecekleri daha fazla yiyerek hafıza, algılama yeteneği ve dikkati artırıp, daha hızlı düşünebilmek mümkün..

En yeni bilimsel bir çalışmada ikibin kişi üzerinde incelemeler yapıldı: Akdeniz diyeti yiyenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı diğerlerine göre belirgin şekilde daha az bulundu!! Daha sonra yapılan araştırmalar da Akdeniz diyetinin bunaklığı yavaşlattığını bulguladı.

Diyetin içerdiği yağların da hafızaya etki ettiği bulgulandı. Üç yıl boyunca yaşları 60 ve üstü olan 482 kadın izlendi. Kadınların günlük beslenmeleri, hafızaları ve düşünme yetenekleri gözden geçirildi.

Doymamış yağ tüketenlerin, yani sebzelerden ve balıktan  yağ alanların, hafızalarında bozulma oranı doymuş yağ (kırmızı etten gelen yağ) tüketenlere göre daha az bulundu.

Gün boyunca sebze ve meyve tüketmek hafızayı korumak için gerkli görülüyor. Bitkilerden gelen vitaminler, mineraller ve diğer besinler yaşlanmanın neden olduğu hafıza kaybını engellemeye ve vücudu zinde ve sağlıklı tutmaya yardım ediyor.

Zaten kültürümüzde var olan Akdeniz diyeti bütün bu sayılan özellikleri barındıran bir beslenme yöntemi olduğundan diyetisyenler tarafından her fırsatta önerilmektedir.

Son zamanlarda Akdeniz diyetinin popüler olmasının bir diğer nedeni de ömrü uzattığına dair bulguların ortaya çıkması. Eğer uzun yaşamak istiyorsanız Akdeniz diyetini, yani çocukluğunuzdan beri size öğretilen sağlıklı yeme yöntemini, elden bırakmayın. Hem beden hem beyin sağlığını korumak için yaşantınıza egzersiz de ekleyin. Yani egzersiz yaparak sağlıklı ve uzun ömürlü olabiliriz. akdeniz diyeti

 

One thought on “Akdeniz Diyeti ve Hafıza

  1. Türkiye gibi sağlıksız gelişmiş (kavruk çocuklar gibi az gelişmiş desem uymaz gelişmiş desem uymaz) Akdeniz ülkelerinde bu dietin içinde bol aflatoksin, bol ağır metal ve bol kalıcı veya kalıcı olmayan kimyasal maddeler bulunuyor:)) Ölçülmediği için bilmiyoruz veya ihraç ettiğimiz ürünler geri yollanınca iç pazarda tüketiyoruz.

Comments are closed.