Kolesterol Savar Yiyecekler


Kolesterol Savar Yiyecekler Nelerdir?

Önce Kolesterol Nedir?

Kolesterol kanda bulunan yağ gibi (yağımsı) maddelerdir. Kan dolaşımıyla vücuttaki bütün hücrelere taşınır. Iyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır. İyi kolesterol (HDL-hayırlı kolesterol) hücrelerin duvarlarını ve hücreyi inşaa ettiği için ve daha başka önemli fonksiyonlar gerçekleştirdiği için iyidir. Kötü kolesterol (LDL-Lanetli kolesterol) kalp rahatsızlıklarına ve kalple ilgili sorunlara yol açtığı için kötüdür.

Yüksek kolesterol sorununuz yoksa bile etrafinizdakilerden birinin vardır. Aşağıdaki yiyeceklerin kolesterol savar olduğu bilinir, yani kolesterole karşı koyarlar.

Günlük diyetinizde (günlük yiyeceklerde) bu gıda maddelerini bulundurmanız tavsiye edilir:

Kolesterol savar yiyecekler tüketelim..

3 thoughts on “Kolesterol Savar Yiyecekler

 1. Merhaba,
  Yazılarınızı keyifle takip ediyorum. Yalnız yukarıdaki bilgilerde yanlışlık var. Az yağlı yiyeceklerin obeziteye ve yanlış beslenmeye neden olduğunu, omega 3 haplarının yan etkilerinin olduğu ve margarinlerin de doğal bir besin olmadığıni hatta molekül yapılarının da plasiğin molekül yapısına benzediğini belirtmek isterim.
  Saygılarımla.

  1. Söylemeyi unuttum,
   Ayrıca kolesterol de vücudun ihtiyacı olan bir şeydir. İyisi de kötüsü de ihtiyaçtır. Bunlar hormonların temel taşıdır. Beyin fonfiyonlarının iyi çalışması için gereklidir. Kolesterolün beklenenden yüksek olması, başka bir problemin belirtisidir. Kolesterol alımının azaltılaması veya ilaçlarla baskılanması yanlış tedavilerdir.
   Saygılarımla.

  2. Yorum için teşekkürler.
   Yazılarımda hiç bir zaman yapay yiyecekler önermediğim gibi bahsi bile geçmez. Omega 3 haplarından bahsetmişsiniz, umarım okuyucuyu yanlış yönlendirmeyiz :-\
   Herşeyin fazlası zarar olduğu için az yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi de doğal olarak obeziteye neden olabilir. Hayat dengeden ibaret ve tabi “herşeyin kararı” diyoruz..
   İyi kolesterolun iyi, kötüsünün kötü olduğu hala şüphe götürmez(en azından benim yaşadığım coğrafyada). Bu nedenle yazımda da belirttiğim gibi bolca sebze ve meyve tüketmek, omega 3 içeren yiyeceklerin keyfini çıkarmak, baklagilleri hep yanıbaşımızda bulundurmak ve soğanla sarımsağa sarım sarım arılmak gerekli.
   Sağlıcakla kalın,

Comments are closed.