Internet Medeniyeti


Forbes dergisinde okuduğum bir makaleden alıntılar paylaşacağım: Bu makaleye göre Internet sayesinde biz insanların gerçek yüzü ortaya çıktı; medeniyetten uzak, narsist ve çıkarcı!

Sosyal ağlarda kullanılan bazı telefon app’lerinden (uygulamalarından) bahseden bu makale birkaç örnek vermiş. ExRated isimli bir app kullanarak eski karınız, kocanız, sevgiliniz ya da eski nişanlınız hakkında yorum yapabiliyorsunuz.  Bunun için önce eskiden birlikte olduğunuz şahsa ait bilgileri girmeniz (ad, soyad, adres, varsa telefon numarası) ve yorum bırakmanız gerekli. Korkunç bir boşanma ile ayrılan bir çiftin birbiri hakkında söyleyeceği şeyleri düşünebiliyor musunuz?

Bir başka app ile birbirini hiç tanımayan iki kişinin bir gecelik seks yapmasına olanak sağlanıyor. AppNightStand ismindeki bu uygulamanın amacı Facebook ile çevrede yaşayan bekarları bulmak ve bir gecelik sanal ilişkiye davet etmek.

Okuduğunuz rezalet üzerine şaşırdınız değil mi? Yalnız değilsiniz içine sürüklendiğimiz rezalete şaşmamak imkansız..Ne hale geldik? Birbirini gözetleyen, seks tutkunu, öç alan (hınç alan), kaba ve kötü niyetli medeniler? Medeni denirse tabi! Bundan Internet mi sorumlu yoksa zaten hep böyleydik de yeni mi açığa çıkıyor? Bu mu Internet Medeniyeti?

4 thoughts on “Internet Medeniyeti

  1. Ben de uzun bir zamandır insan kavramının fena halde deşifre olduğunu. İnsanın büyüsünün kalmadığını ortaya düzayak ve basit düşünce ve eğlencelerle yaşayan ortalama bir insan tipi çıkardığını gözlüyor ve yazılarımda işliyorum. Giderek gezegen ahalisi haline gelen komutlarla hareket edecek kadar yönetime uygun basit akıllarla yaşanır olduğunu düşünüyorum. Eskiden bir insanın diğer bir insanı tüm yönleriyle algılamamasından doğan bir sihir ve çekim vardı. Oysa şimdi ortaya çıkan ortalama dünyalı tipi tam da Forbes Dergisindeki saptamaları yansıtıyor. Düşünme hariç her şeye vakit bulan deney farelerine dönmüş bulunuluyor. Zıtların etkisiyle Bu kendi bilincini oluşturmazsa insan figürü belki de yeryüzünün en vahşi ve tehlikeli canavarı olarak yaşayacak. Sorumlu internet mi ? . İnternet mevcudiyeti bu yönde varolma biçimine zorlarken olanın da röntgenini çekerek bizleri uyarıyor.

  2. Burda internetin bir suçu yok ve tam aksine insanların gerçek yüzü değil sahteliği ortaya çıktı belkide yazınızdaki gibi gerçek yüzünün arkasındaki yüzü çıkmıştır.

  3. Hiç şaşırmadım. Eklemek istediğim, bazı kişilerin çıkarcı oldukları ve hiç utanmadan, sıkılmadan netten karşısındakilerin merhamet duygularını istismar ederek dolandırıcılık yapabildikleri.

Comments are closed.