Dec 172014
 

 

Güney Amerika’da susuzluk kol geziyor!

Özellikle Brezilya’nın büyük nehirlerinin su seviyesinin çok düştüğü tespit edildi. Fakat susuzluk Güney Amerika’ya özgü bir problem değil!

Amerika’nın The Nature Conservancy kuruluşuna göre; dünyanın 100 büyük şehri göz önünde bulundurulduğunda, her üç şehirden biri kuraklıkla karşı karşıya!

Amerika’da Kaliforniya uzun süredir kuraklık çekmekteydi. Son günlerde “Ananas Ekspres” ismi verilen bir yağmur dalgsıyla bu eyalet biraz sulandı ama maalesef yılların kuraklığına yetmedi yağışlar!

Yetkililer yeryüzüne düşen yağış miktarının fazla değişmediğini ancak ülkelerin ve şehirlerin su reservelerini yönetmekte başarısız olduğunu, bu yüzden susuzlukla karşı karşıya kalındığını savunuyorlar.

Tarihçilere göre milattan önce 7inci yüzyılda kurulmuş olan Asur Uygarlığı’nın batmasının nedeni de susuzluktu. Su reservlerinin hakkıyla kullanılmamış olmasıydı koskoca medeniyetin batışına sebep!  Şimdi küresel skalada olan şey de o çöküşe benzetiliyor.. Asur Uygarlığı’nın 21inci yüzyıldaki yansıması her an her yerde görülebilir deniyor. Modern çağda susuzluk nedeniyle çöküşlerin kaçınılmaz olduğu söyleniyor.çorak kurak susuz toprak

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)