Jan 072017
 

Tarihe not düşecek olursam derim ki:

Bundan on yıl kadar önce arkadaşlarla konuşurken dünyanın gidişatı hakkında olumsuz birşeyler söylediğimde etrafımdakiler lafı ağzıma tıkar “Olumlu düşünelim, olumlu olsun. Negatif düşünmenin ne manası var?” felan gibi sözlerle konuyu kapatırlardı.

Bugün bakıyorum dünya ile ilgili gidişat herkesin dilinde ve artık üstü kapatılacak pek birşey yok. Tarihin içinde yaşıyoruz ve kaos dolu anlar gözler önünde.

Farkındayım, bu çok hoş bir konu değil! Malum başından sonuna olumsuzluk içeriyor.. Fakat dünyada yaşanan olumsuzlukları görmezden gelmek de mümkün değil.

Dünyada politik şiddet aleni hissediliyor. Tüm dünyada böylesi bir gidişat mevcutken insan davranışları da doğrudan etkilenerek yoğun şiddet içeriyor. İnsanlık ve medeniyet konuları rafa kaldırılmış ve dolayısıyla unutulmuş durumda. Dünyanın her yerinde gördüğümüz ve yaşadığımız sosyal çalkantıların merkezinde gelir eşitsizliği, refahın azalması, hemen her ülkede yaşanan politik ve kültürel işlev bozuklukları bulunuyor. Bir de tüm dünyada birden bire yayılan aşırı varsıl kişiler ve kutuplara ayrılmış halklar söz konusu. Siber uzay dehşeti başımızın üzerinde sallanan Demokles’in kılıcı gibi.. Daha katil robotların muhtemel istilasından bahsetmedim!

Birileri düğmeye basmış gibi.. Her yerde kargaşa, kaos, patlama, çatlama, zıvanadan çıkmış bir insanlık.. Halklarda belirgin kutuplaşma, siyasetçilerde tepeden-inmecilik, hızla değişen dünya iklimi, artan hastalıklar, nereden geldiği bilinmeyen ama hızla türeyen korkunç virüsler, savaşlar, kıyımlar, açlık, kıtlık, kuraklık, ağlamalar, inlemeler.. 

Tarihe not düştüm.. Bu bir bilimkurgu filmin senaryosu değil.. An itibariyle dünya yüzünde yaşananlardır tümü ve daha birçoğu.. Bu gidişat gidişat değil desek de geri dönüş mümkün  değil. Bir girdap içreyiz! Tarih biziz! Tarihi bizler yazıyoruz ve yaşıyoruz.. Tarihe not düşelim.. Suçluyuz! İnsanlık olarak hepimiz olanları seyre daldık..tarihte bugün

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)