Körü Körüne Aşk


Mesleğim gereği gün boyu yeni bebek doğurmuş kadınların demografik ve sağlık bilgileriyle uğraşırım. İşim veri analizi yapmaktır, yani teknik bir iştir. Duygusuz ve soğuk verilerle uğraşırım.

Bazen de annelerden duygu dolu mektuplar alırım, soğuk ve duygusuz sayılardan sonra duygulu, acı tatlı mektuplar.. Aslında belki çaresizlikten  belki bilgisizlikten olacak ki onlara en az yardımı dokunabilecek bir kişi olarak bana mektup yazıyorlar. Elbette onları geri çevirmiyorum, yöneltilmesi gereken mercilere yöneltiyorum, ama ilk başta bana değil bir sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir.

Böylesi annelerden bir tanesinin geçen gün gönderdiği mektubu okuduktan sonra gözlerimin kuru kalması mümkün değildi. Onun yazdıklarını sizlerle paylaşıyorum ama böyle ilişkiler yaşayan başka kadınlar olduğundan hiç şüpheniz olmasın.

Bu kadın önce şunu sormuş: Neden iyi insanlar kötülerle eşleşir? Yeni bebek doğurmuş bu kadın büyük ihtimalle bir sinir buhranı geçiriyor ve yaşadıklarını çekinmeden tekrar tekrar anlatıyor:

“Kocamı çok seviyorum ama onun bana hiç ilgisi yok. O bana ilgi göstermedikçe ben daha fazla ilgi gösteriyorum. Her seferinde düzeleceğini düşünerek yaklaşıyorum ama büyük hayal kırıklığı ve ızdırapla çabalarımın boşa çıktığını görüyorum. Çok yoruldum ve kendimi değersiz hissediyorum.

Kocamdan boşanmayı düşünmek bile istemiyorum. Bir başka erkeğe kocama duyduğum aşkı duyamam. Her ne kadar bir erkeğin bana değer verdiğini, sevdiğini, ilgilendiğini ve takdir ettiğini görmeyi çok istesem de bunları kocamdan bekliyorum. Kocam da beni seviyor, bunu biliyorum. Sevgisini gösteremiyor. Ona aşığım, ondan ayrılamam. Anladım ki hergün daha fazla vererek, alttan alarak ve istediği herşeyi yerine getirerek beni sevmesini sağlayamam. Hergün kendimi daha değersiz hissediyorum. Buna karşın hergün ona daha da bağlanıyorum. Ve ben hergün “bugün düzelecek” diye düşünüyorum oysa herşey hergün daha kötüye gidiyor.

Lisede sevdiğim bir genç vardı, o da bana ızdırap çektirmişti. Günün birinde beni bıraktığında sadece terkedilmişlik değil reddilmişlik hissetmiştim. Tarih kendini tekrarlıyor. Sanırım aynı mentaliteden erkekleri bulmakta ustayım. Hak ettiğim değere ulaşmak için uğraştıkca hep daha azına razı oluyorum ve hep kaybeden ben oluyorum. Saygısızlığa tolerans gösteriyorum, kendimi ezdiriyorum ve bir hiçe dönüşüyorum.

Beni zihinsel ve duygusal olarak taciz etse de kocam benim bağımlılığım, ondan vazgeçemiyorum. Ondan ayrılırsam öleceğimi düşünüyorum.

Etrafımdakiler neden bu ilişkide ısrar ettiğimi anlamıyor. Bence onlar aşkı anlamıyor. Kocamdan ayrılmak zorunda kalırsam oksijensiz kalırım, ölürüm.”

Bu mektubun altına sağlık sigortasının olmadığını, sosyal yardımla yaşadıklarını ve bu sorunları anlatmak için gidecek yeri olmadığını yazmış. Kadın bir buhran yaşadığını çığlık çığlığa anlatmış! Yapmam gerekeni yaparak bu kadına ait dosyayı akıl sağlığı bölümünün danışmanlarına devrettim. Onların kadınla iletişim kurmasını sağladım.

Fatoş’ça:

Biçare kadının tek istediği ilgi. Belki bir gülücük, belki bir dokunuş, belki takdir sözcükleri. Bu kadını akıl sağlığı bölümüne havale ettim ama hangi tedavi aşkı iyileştirecek? Hangi ilaç aşkı unutturacak? Sahi kadının yaşadığı şey hastalık mı aşk mı? Körü körüne aşk mı?
 Hmm.. Belki de bu söz körü körüne aşkı doğruluyor:  “Aşk ciddi bir akıl hastalığıdır.” ~Plato, Phaedrus

3 thoughts on “Körü Körüne Aşk

  1. Özellikle sona eklediklerinize takılı kaldım: … hangi tedavi aşkı iyileştirecek? Hangi ilaç aşkı unutturacak? Sahi kadının yaşadığı şey hastalık mı aşk mı? Körü körüne aşk mı? (bu)
    Belki seçeneksiz kalmak belki de seçenekleri görmek için bakmamak, belki de farklı bir yöne bakmak…
    Kadın ne ister? Sadece anlaşılmak ve birey olarak değerli olduğunu hissetmek…
    Güzel bir paylaşımdı, teşekkür ederim.

  2. ÖNCELİKLE EMEĞİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ÇOCUK GELİNLERİN TARTIŞILDIĞI BİR ÜLKEDE BİR ÇOK KADININ YAŞAYIP GİZLEDİĞİ TRAVMALARDAN BİR ÖRNEK..!?
    AŞK MI..? PSİKOLOJİK BİR SORUN MU..? AŞKIN AŞIRISINI HASTALIK KABUL EDEBİLİRİM AMA KIVAMINDA OLAN AŞK; EN BÜYÜK MUTLULUK..!? SEVGİLER SAYGILAR D.U

Comments are closed.