Ömür Uzatan Aktivite

Şöyle bir düşünün bakalım.. Ömür uzatmak ister misiniz? Diyelim ki cevap evet. Ömrünüze ömür katmak istiyorsunuz yani.. Öyleyse kalkın bakalım oturduğunuz yerden, ayağınıza rahat bir ayakkabı geçirini ve tıpış tıpış yürüyüşe!

Kitleleri harekete geçirmek için bilimciler bir kanıt daha sunuyor! Bir bilimsel araştırma ile çıkıyorlar karşımıza: “Düzenli egzersiz yapan insanlar, hangi kiloda olursa olsunlar, egzersiz yapmayanlardan daha uzun yaşıyor” diyorlar.

Unutmayın kilonuz ne olursa olsun eğer her gün düzenli egzersiz yapıyorsanız, örneğin belirli bir mesafeyi yürüyorsanız, hiç egzersiz yapmayan yan komşunuzdan uzun yaşama olasılığınız daha yüksek!

Bu sonuçlar pasif ve durağan kimseleri harekete geçirsin istiyor bilimciler çünkü sonuçta uzun bir yaşam vaat ediliyor!  Egzersiz olarak oldukça hafif seviyede ama düzenli egzersizden bahsediyorlar. Kiloları kaybetmek zorunluluğu da yok! Yani kısaca bilimciler diyor ki: Hareket etin, hareketli kalın, ömrünüzü uzatın!

İsveç ve ABD ortak çalışması olan bu araştırmada 650,000’den fazla insanın verileri toplanarak analiz edildi. Sonuçlar çok çarpıcıydı: Haftada 75 dakika yürüyüş ile yaşam beklentisi ortalama 2 yıl artıyor! Yani düzenli yürüdüğünüzde, hiç yürümeyen yan komşunuza kıyasla siz 2 yıl uzun yaşayabilirsiniz. Hmm.. Belki de sevdiğiniz bir komşunuzu alıp dışarı çıkmalı ve birlikte yürümelisiniz!

Daha çok egzersiz, daha uzun yaşam demek oluyor. Örneğin haftada 150 dakika yürümekle hayat beklentisi 3.5 ila 4.5 yıl arasında artıyor. Hem aktif bir yaşamı olan hem de normal ağırlığa sahip kişilerin (Vücut Kitle İndeksi, 18.5 – 24.9), hareketsiz ve obezlere (Vücut Kitle İndeksi, 35 ve yukarısı)  oranla ortalama 7 yıl kazandığı  da bulunan sonuçlar arasında.

Hem hareketsiz hem de normal kilolu olanların, aktif ve obez sınırına yaklaşmış (Vücut Kitle İndeksi, 30-34.9) olanlara göre yaşam süreleri yaklaşık 3.1 yıl azalıyor. Hareketli kalmak çok önemli yani..

Araştırma sonuçları PLOS Medicine dergisinde yayınlandı.  Diğer çalışmalar da buna benzer sonuçlar göstermişti. Örneğin Stocholm Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre fiziksel olarak aktif ve normal kilolu olanların yaşam süresi, hareketsizlere göre ortalama 6 yıl fazla bulunmuştu. Kısacası, hareketli olup olmadığınız yaşam sürenizi belirliyor!

Ömür uzatan aktiviteler nelerdir? Hafif egzersiz bile ömür uzatabiliyor örneğin yürüyüşler gibi..  Eğer daha fazlasını yapmanız mümkünse yani ileri seviyede egzersiz o sizin bileceğiniz iş.. Ama en azından her gün düzemli olara 20-30  dakika  yürüyebilirsiniz.. Peki ne duruyorsunuz? 

Ömür Uzatan Aktivitelere Örekler:

Reçete ile Egzersiz

Öğlen Yemeği mi? Egzersiz mi?

Hangi Egzersiz Uygun?

Rezistans Egzersiz

Depresyon, Psikoloji ve Egzersiz

Egzersiz Abartılmamalı

Yaşlılar, Her Dem Gençler ve Egzersiz

Durağan Yaşantı Eşittir Kanser Riski

Ömrüne Ömür Katmak İçin Harekete Geç!

yürüyüş değnekleriyle yürümek