Direksiyondaki Gençler

ABD’de birçok eyalette gençler lisenin 11inci sınıfında direksiyon başına geçiyor!

1991 ile 2011 arasında yapılan çalışmaların sonucuna göre Amerikan gençleri alkol etkisi altında araba kullanmayı yarı yarıya azaltmışlar.  2011 yılında her 10 liseliden 9’u içkili araba kullanmayı bıraktığını söylemiş ki bu sayı 1991’e göre yüzde 54 azlma gösteriyor.

Ama bu demektir ki  her 10 liseli öğrenciden 1 tanesi hala alkollü araba sürüyor. Bu sayı nüfusa vurulduğunda ayda yaklaşık 2.5 milyon genç insanın içkinin etkisi altında direksiyon çevirmesidir!

Alkollü araba süren gençlerin sayısı azalma gösterse de bir diğer tehlike büyüyerek korku saçmaya devam ediyor.

Her 3 liseliden 1 tanesi, 2012 yazında araba sürerken mesajlaştığını itiraf etti! Telefondan mesaj gönderirken direksiyon çevirmenin tehlikesini düşünebiliyor musunuz? Bu tehlike sadece kendine veya arabada taşıdığı diğerlerine değil, trafikteki herkese yöneltilmiş bir tehlikedir! Ayrıca bu tehlike dünyanın her yerinde geçerlidir!

ABD’de genç ölümlerinin en baş nedeni trafik kazalarıdır. Her yıl 16-19 yaş grubunda ikibin kadar genç ölmektedir. Araba sürerken mesajlaşmak (textleşmek) ya da email yazmak ölümcül sonuçlar doğuruyor. Böyle önemli ve gerekli bir teknolojinin hayatmıza rahatlıklar sunması bulunmaz bir imkandır ama bunun yanında tehlike teşkil etmesi çok üzücüdür.

Araba sürerken mesaj yazmak sadece Amerikan gençliğinin sorunu değil, bütün dünyanın hassasiyet göstermesi gereken bir halk sağlığı konusudur. Direksiyondaki gençler telefonu “sessize” getirip, göremeyecekleri bir yerde tutabilirler. Böylece araba sürerken telefona ulaşılamaz. Bu konuda hem  yetişkinlerin hem de gençlerin uğraşması gereklidir.

Cep telefonu gibi yararlı bir teknoloji tehlike olmaktan çıkaralım!  Hep birlikte direksiyondaki gençleri sağlıklı davranışlar konusunda uyaralım.

Direksiyondaki Gençler Şunu Asla Yapmayın >>>>Araba Sürerken Textlemek

One thought on “Direksiyondaki Gençler

Comments are closed.