5 İyi AlışkanlıkBen bir halk sağlığı analistiyim. Bulunduğum kamu kuruluşunda her fırsatta 5 alışkanlıktan söz ederiz. Sizinle bu 5 alışkanlığı paylaşacağım. 

 • Elleri sabunlu suyla sıkça yıkamak mikroplara “dur” der.
 • Doktorunuz önerdiyse gerekli aşıları  yaptırmak, olası sağlık sorunlarına baştan set çeker.
 • Günlük diyetinizde renkli meyve ve sebzeler bulundurmak kendimizi zinde hissetmemize ve sağlam bir bünyeye sahip olmamıza yarar.
 • Egzersizi hayatınızın içine yerleştirmek ruh ve beden sağlığı için gereklidir.
 • Başkalarına ait mikro-organizmalardan uzak durmak hem kendimiz hem de toplum sağlığı için önemli ve gereklidir.

Elleri sabunlu suyla sıkça yıkayın:

Yemeklerden önce ellerinizi yıkıyor musunuz? Ya öksürdükten veya hapşırdıktan sonra? Belki yetişkinler daha sık yıkıyordur ama ya çocuklar? Çocuklarımıza ellerini sıkça yıkamalarını, özellikle aksırıp tıksıdıktan sonra sabunlu suyla ovarak 20 saniye boyunca yıkamalarını öğütleyelim.  Doğal olarak çocuklar 20 saniyelik zamanı bilemezler ama eğer ellerini ovarken  şu şarkıyı söylerlerse tam 20 saniye boyunca el yıkamış olurlar:

Sabah kalkınca
Temizlik başlar
Önce elleri yıka
Sonra yüzünü yıka
Bak ne güzel oldun
Misler gibi koktun
Sabah kalkınca
Temizlik başlar
Dişlerini unutma
Güzel güzel fırçala
Bak ne güzel oldun
Misler gibi koktun

Not: Ben mini mini bir kuş donmuştu pencereme konmuştu çocuk şarkısını tercih ediyorum 🙂

Aşı olun:

Eğer doktorunuz grip aşısı olmanızı önermişse yaptırmalısınız. Bunun dışında boğmaca, Hepatit A, Hepatit B, Tdap gibi aşılarının yaptırılması önerilmişse bu öneriye uymanızda fayda var.  

Renkli yiyecekler tüketin:

Yediğimiz yiyecekler vücudumuzun kendi immun sistemini güçlendirmekte büyük etki yapıyor. Bu sayede vücut kendi doğal savunma mekanizmasına destek sağlıyor. Yeşil, kızmızı, turuncu, sarı, mor ve ötesi bütün renklerden sebze ve meyve yemeye devam edin.

ABD’nin sağlık bakanlığının yaptığı araştırmaların sonucu  meyve ve sebze tüketiminde cömert olan insanların felç ve kalp hastalıklarıyla bazı kanserlere karşı daha korumalı oldukları bulgulandı. Meyve ve sebzeyi bolca tüketmek için güzel bir neden, ne dersiniz?

Egzersize başlayın ve hayatınızın bir parçası yapın:

Egzersiz hastalıkları önlemede bulunmaz bir araçtır. Wall Street Journal’a göre rutin egzersiz, örneğin 20 dakikalık tempolu yürüyüşler, vücudun immun sistemine büyük destek sağlıyor. Vücudun ürettiği doğal “öldürücü tim” sayısını arttırdığı gibi, timi hızlandırıyor ki virüs ve bakterilerie karşı savaşı en kısa zamanda kazansınlar. Ayrıca egzersiz akıl ve ruh sağlığı için de tam bir kalkan görevi görüyor. Günlük yaşantınıza egzersizi ekleyin ve asla çıkarmayın.  

Başkalarının vücut sıvılarından uzak durun:

Şöyle düşünün: Herkesin taşıdığı bir enfeksiyon vardır. Belki bu gerçek bir çıkarım değil ama eğer herkeste çekinilmesi gereken bir enfeksiyon olduğunu düşünürseniz kendinizi koruma düşüncesi de sürekli aklınızda olur. ABD’de kronik hastalıklardan muzdarip, HIV, HCV, HBV ve diğer enfeksiyonlara tutulmuş insanların büyük çoğunluğu uzun süre sağlık sorunlarından habersiz olabiliyor. Enfeksiyonlarından habersiz oldukları süre içinde diğerlerine farkında olmadan enfeksiyonlarını bulaştırabilirler. Bu durumda aklımızda olması gereken şey diğer insanların viral veya bakteriyel enfeksiyonlara sahip olabileceği ve bunu etraflarına bulaştırma kapasiteleri. Öyleyse aksırandan ve tıksırandan uzak durum, kandan, pıhtıdan ve her türlü vücut sıvısından kaçın!   

Lütfen çevrenize her fırsatta bu 5 iyi alışkanlıktan söz edin.  Unutmayın, Füzyon birleştirmek kaynaştırmak anlamına geliyor. ABD’nin halk sağlığı düşüncelerini sizlerle paylaşarak doğru davranışlarda birleşelim istedim.  Sizlerin de bu düşünceleri çevrenizle paylaşarak toplumda sağlıklı değişikliklere fırsat vermeniz dileğiyle.

Bu yazı da ilginizi çekebilir >>> Havalar Değişti

SALGIN VAR!

salgin var

 

 

 

 

 

 

 

6 thoughts on “5 İyi Alışkanlık

 1. Yararlı , güzel ve bilgilendirici uyarılar teşekkürler..

 2. Güzel ve bilgilendirici uyarılar . Ah birde herkes uyabilse , teşekkürler..

 3. Çok güzel bir yazı, yüreğine sağlık

 4. En samimi teşekkürlerimi sunuyorum…Koşulsuz, şartsız ve depozitosuz cz bir yaşa ortak nefes olmak adına bilgilerinizi paylaşıyorsunuz….!

  1. Harika! Böyle bir yorum için durup dinlenmeden yazmaya devam ederim!
   Teşekkürler
   Fatoş

 5. Çok teşekkürler Fatoş hanım yazılarınızı ve uyarıları ilgiyle takip ediyorum ayrıca öneriyorum

Comments are closed.