55 Yaş Üzeri Genç Erkekler

Kanada’da yapılan büyük bir çalışma, 55 ile 97 yaş aralığındaki “genç” erkeklerin sağlık endişelerinin neler olduğunu açığa çıkardı.

Araştırmacıların bulgularına göre 55 yaş üzerindeki erkeklerin en büyük endişesi, sağlık sorunları nedeniyle kaliteli hayat yaşayamamak ve sağlık problemleri nedeniyle birilerine bağımlı hale gelmek.

Kanada’lı erkeklerin diğer endişeleri şu şekilde sıralanabilir:

Araştırma sonuçları erkeklerin doktorlarından tavsiyeler beklediklerini ama yeterli bilgi alamadıklarını ortaya çıkardı.

Bunlara ek olarak çalışma sonuçları 100 erkekten sadece 10’unun depresyon, 14’ünün kemik erimeleri, 16’sının Alzheimer ve 18’inin idrar kaçırma konularında bilgilendirildiğini bulguladı. Özellikle idrar tutamama gibi toplumda kusur (stigma) olarak görülen sorunların, hasta tarafından açılmazsa doktorlar tarafından konuşulmadığı anlaşıldı.

Buna karşılık 100 erkekten 80 tanesinin kalp hastalıkları, diyabet, felç, prostat ve zatürre konularında bilgilendirildiği ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre sonuçların şok edici olmasının nedeni erkeklerin doktorlarından istediği ve beklediği bilgilere karşın bambaşka bilgilerle yüklenmeleriydi.

Erkekler depresyon, idrar kaçırma, Alzheimer, tek başına (bağımsız) yaşayabilme gibi konularda bilgi istemelerine rağmen, sormazlarsa, doktorların anlatmadığı, buna karşılık sormadıkları halde kronik hastalıklar hakkında etraflı bilgi verildiği ortaya çıktı.

Bu sonuçlara göre Kanada’lı erkeklere, ve tabi  kadınlara da, kendi başlarına hareket edebilme, akıl, ruh sağlığı ve genel anlamda kaliteli yaşam verebilecek programların getirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Hastalara egzersiz, beslenme, idrar yolları kontrolü, iktidarsızlık (ereksiyon bozukluğu) ve ileri yaşta beyin faaliyetleri gibi konularda kişisel danışmanlık getirilmesi de önerildi. Özellikle idrar kaçırma (prostatektomi sonrası) erkeklerin kendine güvenini ve cinsel fonksiyonlarını baltalayan bir sorun olmasına karşılık doktorlarca üzerinde durulmadığı anlaşıldı. Çoğu kez bu rahatsızlığa bağlı olarak depresyon ve endişe problemleri de oluştuğundan sağlık sisteminin bu konularda daha fazla bilgi sunması ve konsültasyon getirmesi istendi. Dolayısıyla farkındalığı arttırmak suretiyle hem hastanın hem doktorun bilinçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı.

Kanada’ya ait bir çalışmanın özetini burada yazmamın tek nedeni, sormadan söylemeyen doktorlara ısrarla sorarak her konuda bilgi almaya çalışmayı önermek istememdir.

Bu kısa çalışma özeti belki birkaç tane 55 yaş üzeri genç erkeğin işine yarayabilir!

Prostat ve Testis ile İlgili Yazılarım:

Testis Kanseri

Prostat Kanseri

Erkeklerde Cinsel İktidarsızlık ve Viagra

One thought on “55 Yaş Üzeri Genç Erkekler

  1. Bu yazının cıktısını alıp Herhangi bir nedenle doktora gidildiğinde doktora vermek lazım.

Comments are closed.